Blog

Jakie-bajki-na-poczatek-po-angielsku

Angielskie kreskówki na początek nauki, których prawdopodobnie nie znasz

Rodzice szukający wartościowych bajek, które mogą puścić swoim dzieciom, zazwyczaj otrzymują wciąż te same polecenia. Sama złapałam się na tym, że wciąż polecam te same tytuły. Dziś jednak chciałabym zaproponować powiew świeżości w tym temacie, czyli opowiedzieć Wam o kreskówkach nieco mniej znanych.

JoJo and GranGran

Dostępna na Youtube

Nasz hit sprzed około pół roku. Znalazłam ją, wpisując w Google zapytanie o najlepsze brytyjskie kreskówki. Bajka jest urocza, ma fajne słownictwo, wolne tempo i porusza fajne codzienne tematy (jak przejażdżka autobusem czy wizyta u fryzjera). Ogląda się ją po prostu z czystą przyjemnością. Bajka nada się dla maluchów i starszaków (mój 4-latek ją uwielbiał). No i ten brytyjski akcent <3 Nie mam co tu więcej pisać, po prostu oglądajcie razem z dziećmi!

Kanał na YouTube @JoJoandGranGran

Blue’s Clues

Dostępna obecnie na Netflix (i Youtube)

Amerykańska bajka z udziałem żywego bohatera. Co jest w niej takiego fajnego? Ma olbrzymie walory edukacyjne: dzieci mogą z niej wynieść naprawdę dużo informacji. Bezpośrednia interakcja z widzami jest także na ogromny plus, zwłaszcza jeśli chodzi o przyswajanie języka obcego. Brak szybkiej akcji, umiarkowane tempo mówienia. Nie jest to jednak pozycja z rodzaju tych najprostszych — monologi prowadzącego są mimo wszystko dość rozbudowane. Polecam dla dzieci 3+, chociaż można próbować z młodszymi.

Kanał na Youtube @bluesclues

Wibbly Pig

Dostępna na Youtube

Tę bajkę poznałam z kolei dzięki jednej z mam z naszej fejsbukowej grupy „Mamy mówią po angielsku – Pogotowie językowe”. Kolejna kreskówka, którą polecam bez żadnych „ale”. Białe jednolite tło umożliwia lepsze skupienie. Codzienne sytuacje, ciekawe słownictwo, fajne piosenki — czego chcieć więcej? Wibbly to bohater książek, które możecie nabyć dla swoich dzieci. Czy komuś Wibbly kogoś przypomina?

Kanał na YouTube @wibblypigwildbrain7288

Kipper The Dog

Dostępna na Youtube

Gdy zobaczyłam kreskę w Wibbly Pig od razu przyszedł mi na myśli Kipper:) Obu bohaterów stworzył brytyjski pisarz i ilustrator Mick Inkpen. Kipper też doczekał się wersji animowanej. To bajka dla wszystkich kategorii wiekowych:) Po raz kolejny: spokojne tempo, przyjemne grafiki i codzienne sytuacje z życia wzięte czyli to co English Speaking Mum lubi najbardziej;)

Word Party

Dostępna na Netflix i Youtube

Ta bajka może być już niektórym z Was znana. Jeśli wolicie bardziej nowoczesne bajki i jesteście rodzicem malucha, który dopiero zaczyna poznawać angielski, to jest to coś dla Was. Nie jest to do końca mój klimat, ale widzę potencjał do nauki języka. Jak sama nazwa wskazuje dzieci uczą się w niej słówek;) Bohaterowie tańczą i śpiewają. Jest to kreskówka amerykańska.

Playlista na Youtube Word Party
naturalny angielski dla dzieci

Hey Duggee

Dostępna na Youtube

Kolejna fajna, edukacyjna, brytyjska pozycja stworzona przez BBC. Idealna dla ciekawskich przedszkolaków. Dość wolna wyraźna mowa, prezentacja słownictwa plus nieco podkręcone tempo z garścią zabawnych sytuacji, aby utrzymać zaangażowanie małych widzów. Do zestawu dołączony jest lektor (który według mnie potrafi odegrać ważną rolę, jeśli chodzi o ułatwianie zrozumienia tego, co się dzieje na ekranie).

Kanał na Youtube @HeyDuggeeOfficial

Sarah and Duck

Dostępna na Youtube

Jeśli poprzednie bajki są nieco zbyt dziecinne dla Waszych 4-6 latków, to poznajcie 7-letnią Sarę i jej kaczkę. Kreska można się podobać lub nie, według mnie fajnie dzieciom pokazywać różne style. Bajka jest spokojna, przekazuje dobre wartości, jest edukacyjna i ciekawa pod kątem słownictwa. To również produkcja brytyjska BBC.

Kanał na Youtube @SarahAndDuckOfficial

W kolejnym wpisie, aby formalności stało się zadość, lista najlepszych bajek-klasyków znanych większości rodziców wychowujących swoje dzieci dwujęzycznie:)

The form you have selected does not exist.

English Speaking Mum
Wielbicielka i popularyzatorka idei dwujęzyczności zamierzonej w Polsce. Jeśli podobają Ci się tworzone przeze mnie treści, zapraszam Cię do obserwowania mojego konta na Facebooku oraz Instagramie oraz zapisu na newsletter poniżej. Udostępnianie przez Was moich wpisów umożliwi mi dotarcie do większego grona odbiorców i promowanie dwujęzyczności w naszym społeczeństwie.

Dodaj komentarz