Blog

Prof. Jagoda Cieszyńska – dwujęzyczność

Przed skomentowaniem posta zapraszam do przeczytania do końca! Nie znam innych wypowiedzi prof. Cieszyńskiej, analizuję to, co powiedziała w tym wybranym wywiadzie i jak jej słowa mogą być odebrane. Być może w innym miejscu wypowiada się w łagodniejszy sposób, stosując słowa „zdarza się”, „spotkałam się”, „niekiedy”.

Nikt też nie ujmuje jej zasług i wiedzy w np. w dziedzinie logopedii. Osobiście mam do niej szacunek jak to każdego człowieka i życzę jej jak najlepiej. Jeśli chodzi o wywiad, to w wielu miejscach się z nią zgadzam. Rozumiem, dlaczego ten wywiad tak poruszył wielu rodziców. Też jestem przeciwniczką przesadnego wykorzystania ekranów w opiece nad dziećmi (aczkolwiek jej wypowiedzi są miejscami mało wspierające i mocno uogólniające). Cieszę się, że podkreśla rolę taty, że promuje wagę bliskiej relacji z dzieckiem, a jej wskazówki, co do wspierania rozwoju językowego są według mnie świetne i dobrze, że docierają do tak wielu rodziców.

Post ten nie powstał z osobistej potrzeby. Ja wiem swoje i robię swoje i nie muszę nikogo przekonywać. Natomiast boli mnie, gdy widzę, że rodzice przez wypowiedzi mijające się z faktami i tym co mówią eksperci od dwujęzyczności, boją się dwujęzyczności, a co gorsze z niej rezygnują. Komentarze takie pojawiły się m.in na moim Instagramie.

Rozumiem, że ciężko zabrać głos publicznie komuś ze środowiska. Rozmowy zostają w kuluarach, ale publicznie panuje pewna zmowa milczenia, bo są to tematy niewygodne i mało kto chce się wychylać. Ja jestem zwykłą mamą, która przeanalizowała sprawę i zadaje pytania: z pokorą przyjmę wypunktowaniem mojego sposobu myślenia, przez kogoś innego – mogę się mylić. Ważne jest dla mnie, że dyskusja w ogóle zostanie otwarta, a rodzice otrzymają możliwość spojrzenia na sprawę z nieco innej strony, krytycznej analizy informacji i wyciągnięcia własnych wniosków.

Oto podsumowanie mojej analizy na slajdach:

Całość wywiadu można odsłuchać tutaj. Z kolei wspomniany apel przeczytacie tutaj. Zapraszam do dyskusji, ale tylko takiej kulturalnej, bez wycieczek ad persona. Dzielmy się informacjami i faktami! <3 Bardzo wielu rodziców podzieliło się swoją opinią pod tym postem na moim Instagramie i Facebooku – serdecznie zapraszam do lektury.

Instagram do nauki angielskiego
English Speaking Mum
Wielbicielka i popularyzatorka idei dwujęzyczności zamierzonej w Polsce. Jeśli podobają Ci się tworzone przeze mnie treści, zapraszam Cię do obserwowania mojego konta na Facebooku oraz Instagramie oraz zapisu na newsletter poniżej. Udostępnianie przez Was moich wpisów umożliwi mi dotarcie do większego grona odbiorców i promowanie dwujęzyczności w naszym społeczeństwie.

2 komentarze

Dodaj komentarz