Blog

Książki o szkole po angielsku dla pierwszoklasistów

Zapraszam na przegląd anglojęzycznych książeczek o szkole dla dzieci rozpoczynających pierwszą klasę i nie tylko!

Czy wiecie, że nie wszystkie pozycje o “first day of school” nadadzą się dla naszych polskich pierwszoklasistów? W anglojęzycznych krajach mianem “school” określa się często już klasy odpowiadające naszym przedszkolom lub zerówkom (piszę o tym między innymi w tym ebooku dla rodziców przedszkolaków), więc często ich treść jest przeznaczona raczej dla dzieci w wieku 3-6 lat niż siedmiolatków. Oczywiście ze względu na osadzenie w kulturze brytyjskiej/amerykańskiej książki te tak czy siak nie będą w pełni odpowiadać naszym realiom – wybrałam jednak dla Was te, które według mnie fajnie nadają się także dla polskich dzieci. Wpis podzielony jest na listę książek dla początkujących i nieco bardziej zaawansowanych pod kątem znajomości języka angielskiego. W tym wpisie znajdziecie książki dla przedszkolaków!

DLA POCZĄTKUJĄCYCH

FIRST DAY AT SCHOOL

Coś dla dzieci, które dopiero zaczynają przygodę z angielskim. Książka rymowana, malutko tekstu, łatwa do zrozumienia. Odnosi się konkretnie do rozpoczęcia szkoły podstawowej. Na końcu dwa zadania gratis. Grafiki przypominają mi Kicię Kocię;) Brytyjski angielski, książkę znajdziesz tutaj.

ON THE FIRST DAY OF FIRST GRADE

Ta książeczka opowiada o ciekawych aktywnościach, w których biorą udział dzieci w szkole. Obejmuje proste zdania, które są powtarzane niczym refren, co czyni ją idealną pozycją dla początkujących. Na plus pozytywne nastawianie do szkoły. Amerykański angielski, książkę znajdziesz tutaj.

THE NIGHT BEFORE FIRST GRADE

Nieco trudniejsza, ale nadal prosta do zrozumienia książeczka. Tekstu jest więcej i jest rymowany. Podoba mi się skupienie na samodzielności oraz temat rozdzielenia z przyjacielem i zawiązywania nowych przyjaźni. Amerykański angielski, książkę znajdziesz tutaj.

THE PIGEON HAS TO GO TO SCHOOL

Dla wielbicieli Gołębia, Mo Willemsa i nie tylko;) Główny bohater oczywiście nie chce iść do szkoły – dlaczego jednak przekonuje się, że warto? Przekonajcie się sami;) Krótkie, proste zdania i komiksowy styl. Amerykański angielski, książkę znajdziesz tutaj.

DLA BARDZIEJ ZAAWANSOWANYCH

SCHOOL’S FIRST DAY OF SCHOOL

Książka pisana z perspektywy… budynku szkolnego:) Fajny pomysł, aby oddalić nieco perspektywę. Dzieci z początku nie chcą iść do szkoły, nie lubią jej… z wzajemnością! Może jednak szkoła nie jest taka zła? Amerykański angielski, książkę znajdziesz tutaj.

MAE’S FIRST DAY OF SCHOOL

Piękna książeczka skupiająca sią na lęku przed rozpoczęciem szkoły. Mae nie chce iść do szkoły i się buntuje. “A co jeśli nikt mnie nie polubi?” “A co jeśli każą mi czytać a ja nie potrafię?”. Jeden minus za reakcję mamy: “Dość tego!”. Plus za wytłumaczenie, dlaczego strach jest rzeczą naturalną i odpowiedzi na obawy dzieci. Amerykański angielski, 32 strony, książkę znajdziesz tutaj.

FIRST DAY OF SCHOOL

Ta książka opowiada o pierwszym dniu szkoły z perspektywy… drugoklasistów, którzy wspominają poprzedni rok. Jest dużo przygotowań (fryzjer, zakupy przyborów), jest ekscytacja i pozytywne nastawienie. Książka nie opisuje, co się dzieje w szkole, ale według mnie super, że porusza właśnie inną tematykę jak przygotowywanie śniadaniówki czy wyprawki, wizytę w bibliotece szkolnej czy funkcję “Pani STOP”. Amerykański angielski, sporo tekstu. Książkę znajdziesz tutaj.

AMELIA BADELIA’S FIRST DAY OF SCHOOL

Bardzo popularna amerykańska seria książek dla dzieci, w której główna bohaterka pierwotnie była zabawną gosposią. W nowej odsłonie książki opowiadają o małej dziewczynce, która tak samo jak jej pierwowzór bierze wszystko dosłownie, wykazując się zerową znajomością idiomów oraz innych związków frazeologicznych. Z tego względu nie polecam tej serii dzieciom początkującym, bo może być dla nich nieco dezorientująca. Książka ma 32 strony i chociaż oznaczona jest przez wydawcę jako pozycję dla PRESCHOOL (4-6 lat) to według mnie jej treść nadaje się dla naszych pierwszoklasistów (dzieci siedzą w ławkach, jest sprawdzana lista obecności, mają różne zajęcia w tym wf). Książkę znajdziesz tutaj.

OUR CLASS IS A FAMILY

Być może nieco idealistyczna, ale dobre nastawienie to klucz. Myślę, że to fajna pozycja nie tylko dla rodziców, ale i dla nauczycieli na początek roku. Książka pokazuje klasę jako rodzaj rodziny, która spędza ze sobą dużo czasu, składa się z wielu (bardzo różnych) osób i która powinna się wspierać. Książkę znajdziesz tutaj. Youtubowe konto VOOKS to prawdziwa perełka, którą od dawna polecam m.in. czytelnikom mojej książki na specjalnej stronie z polecajkami.

Czy dodacie jakieś polecajki od siebie?

Zamieszczone linki są linkami afiliacyjnymi. Otrzymam drobną prowizję od Waszego zakupu (lub samego kliknięcia w link), którą planuję przeznaczać na promocję dwujęzyczności zamierzonej w różnych mediach. Cena dla Was pozostaje bez zmian.

English Speaking Mum
Wielbicielka i popularyzatorka idei dwujęzyczności zamierzonej w Polsce. Jeśli podobają Ci się tworzone przeze mnie treści, zapraszam Cię do obserwowania mojego konta na Facebooku oraz Instagramie oraz zapisu na newsletter poniżej. Udostępnianie przez Was moich wpisów umożliwi mi dotarcie do większego grona odbiorców i promowanie dwujęzyczności w naszym społeczeństwie.

Dodaj komentarz