Blog

Kiedy „it”, a kiedy „this”?

Z początkiem każdej edycji mojego kursu dla rodziców, jak bumerang w wiadomościach prywatnych wracało do mnie to samo pytanie.

Przyznam szczerze, zawsze mnie ono dziwiło. Wiem już jednak, dlaczego o to pytacie — wrócę do tego wątku na końcu wpisu.


Jak zobaczycie na slajdach u dołu odpowiedź na główne pytanie brzmi… to zależy. Jeśli chodzi o proste zdania typu „Put it/this on” – jak najbardziej:) „It” to w tym wypadku zaimek, który wstawiamy zamiast nazwy przedmiotu (jak „he” i „she” w przypadku ludzi). „This” jest to z kolei zaimek wskazujący, który nam może mówić dodatkowo np. o odległości.


Prawda jest taka, że wchodząc w niuanse pt. jaka jest różnica między zdaniami „It is a book. / This is a book.” większość native speakerów prędzej dostałoby migreny, niż Wam sensownie odpowiedziało. Oni po prostu wyczuwają kontekst. Prześledziłam mnóstwo wątków na forach gramatycznych, na których nativi sprzeczali się, czy lepiej mówić „It is correct.” czy „This is correct.” i każdy miał inne zdanie na ten temat. Bo wszystko zależy od kontekstu! Przykładowo „this is a toy” powiemy, gdy zabawkę realnie widzimy (w realu lub na obrazku, przedstawiając ją) natomiast „it is a toy” można powiedzieć także w innych kontekstach, gdy przypisujemy coś do danej kategorii. Np. What is a rocking horse? It’s a toy.

Sami wyciągnijcie z tego wnioski dla siebie:) Z mojego doświadczenia: takie rozkminki mają najczęściej osoby na początku drogi, które właśnie… za dużo rozkminiają;) Z czasem przychodzi pewne wyczucie, a także po prostu LUZ, bo wiemy już, że jedna słuszna opcja nie istnieje.


Jak Wy to widzicie? Czy takie gramatyczne posty są też dla Was przydatne?

English Speaking Mum
Wielbicielka i popularyzatorka idei dwujęzyczności zamierzonej w Polsce. Jeśli podobają Ci się tworzone przeze mnie treści, zapraszam Cię do obserwowania mojego konta na Facebooku oraz Instagramie oraz zapisu na newsletter poniżej. Udostępnianie przez Was moich wpisów umożliwi mi dotarcie do większego grona odbiorców i promowanie dwujęzyczności w naszym społeczeństwie.

Dodaj komentarz