Blog

Jak rozmawiać z dziećmi o finansach po angielsku?

Rozmowy z dziećmi o finansach, w jakikolwiek z języków, to coś z czym musi mierzyć się każdy rodzić. Dziś chciałabym napisać więcej o tym, dlaczego nie warto mówić dzieciom, że „na coś nas nie stać.

Jakiś czas temu podczas lektury jednej z książek z zakresu rozwoju osobistego, natrafiłam na ustęp mówiący o tym, że zwroty typu „nie stać nas na to” kierowane do dziecka niekoniecznie niosą ze sobą dobry przekaz. Chodzi tutaj o pozbawianie siebie samego mocy sprawczej i kształtowanie nawyku bezmyślnego wydawania pieniędzy, tylko dlatego, że są na koncie. Chodzi również o wychowaniu w poczuciu braku i wiecznego niedostatku.

Czy naprawdę nie kupujemy kolejnej zabawki tylko dlatego, bo powstrzymuje nas przed tym stan konta? Inaczej zasypalibyśmy dzieci stosem nowych? Z drugiej strony: nawet jeśli dana rzecz jest warta zakupu i chętnie podarowalibyśmy ją naszemu dziecku, gdyby nie cena — nie uczmy dzieci postawy bezradności.

Jeśli coś chcemy — są sposoby, aby coś osiągnąć. Możemy na przykład zacząć na to oszczędzać i świadomie decydować o tym, jak rozdysponujemy nasze środki (czy to wypłata czy kieszonkowe). Uświadamianie dzieci o istnieniu stałych zobowiązań typu rachunki, czynsz, zakupy spożywcze jest również ważne. No i oczywiście: uświadamianie im tego, że pieniądze na karcie lub w Internecie nie są nieskończone;)

Jestem bardzo ciekawa: jak Wy rozmawiacie z dziećmi o finansach i co uważacie za ważne w tym aspekcie?

Jeśli chcecie otrzymywać takie darmowe materiały w wygodnej formie PDF do druku, zapisz się na newsletter na dole!

The form you have selected does not exist.

English Speaking Mum
Wielbicielka i popularyzatorka idei dwujęzyczności zamierzonej w Polsce. Jeśli podobają Ci się tworzone przeze mnie treści, zapraszam Cię do obserwowania mojego konta na Facebooku oraz Instagramie oraz zapisu na newsletter poniżej. Udostępnianie przez Was moich wpisów umożliwi mi dotarcie do większego grona odbiorców i promowanie dwujęzyczności w naszym społeczeństwie.

Dodaj komentarz