Blog

Jak być dobrym rodzicem? Presja na idealne wychowanie

Nie ma we mnie zgody na straszenie rodziców. Przez specjalistów i „autorytety”. Przez ekspertów poprzez cytowanie jeszcze większych ekspertów. Przez innych rodziców, dla których X jest ważne, więc uważają, że takie powinno być dla wszystkich.

Nie ma we mnie zgody na wmawianie rodzicom, że ich dzieciom dzieje się krzywda, gdy rodzice nie rozwijają w pełni ich potencjału językowego, fizycznego, muzycznego, matematycznego, naukowego czy innego.

Nawet jeśli dana teza ma naukowe potwierdzenie i jest słuszna w 100% to nie bierze pod uwagę faktu, że nie żyjemy w idealnym świecie: nie da się robić wszystkiego.

Choćbyśmy porzucili troskę o siebie i swoje osobiste ambicje, mieli kucharkę i sprzątaczkę i skupili się wyłącznie na dziecku. A nawet gdyby było to możliwe, coś czuję, że nie byłoby to zdrowe.

Realia są takie, że duża cześć osób ma problem z utrzymaniem się na powierzchni nawet w scenariuszu minimum. I nie jest to kwestia organizacji a wielu czynników, których osoby bardziej uprzywilejowane nawet nie dostrzegają. Wielu z nich jest zadowolona z bycia „pośrodku”, bo brak ciśnięcia, presji, natłoku informacji i aktywności to coś, co robi dobrze całej rodzinie. Nawet jeśli to znaczy brak dodatkowego języka, kreatywnych prac plastycznych, brak domanowania czy aktywności umuzykalniających.

Czasem będzie to angielski na luzie podczas spaceru, prosta praca plastyczna raz na miesiąc oraz tańce do Baby Shark.

Wszystkich zachęcałabym również do rozważenia tego, czy rady z serii „powinno się” nie zrobią więcej szkody niż pożytku. Bo dzieci najbardziej potrzebują po prostu obecnych szczęśliwych rodziców – nie tych sfrustrowanych i pełnych poczucia winy, że nie są w stanie ogarnąć wszystkiego co „powinni”.

Ja wierzę, że nie musisz uczyć dziecka angielskiego, jeśli to Cię w danym momencie przerasta i jest to źródłem negatywnych emocji. Możesz uczyć dziecko angielskiego, jeśli jest to coś na co znajdujesz zasoby i chęci. Możesz zdecydować, że skupiacie się na czymś innym. Nikt nie każe działać z wszystkim na 100%.

Życzę Wam znalezienia spokoju i równowagi w życiu, które to u każdego będą wyglądać inaczej. Braku myślenia, jak być dobrym rodzicem — pewności tego, że jest się rodzicem wystarczającym.

English Speaking Mum
Wielbicielka i popularyzatorka idei dwujęzyczności zamierzonej w Polsce. Jeśli podobają Ci się tworzone przeze mnie treści, zapraszam Cię do obserwowania mojego konta na Facebooku oraz Instagramie oraz zapisu na newsletter poniżej. Udostępnianie przez Was moich wpisów umożliwi mi dotarcie do większego grona odbiorców i promowanie dwujęzyczności w naszym społeczeństwie.

3 komentarze

Dodaj komentarz