Blog

Netflix-bajki-po-angielsku

Netflix: bajki po angielsku i nie tylko

„Jakie bajki po angielsku ogląda Twoje dziecko na Netfliksie?” – pytacie. Już śpieszę z gotową listą!

Angielskie kreskówki na Netfliksie oglądamy od stosunkowo niedawna. Mamy już jednak swoich faworytów, z którymi chętnie się z Wami podzielę. Fajną opcją jest to, że czasem dostępne są także w naszym drugim języku: po niemiecku. Nie stosuję zasady jedna bajka, jeden język. Słuchamy tego samego w obu językach i uważam, że to fajne ćwiczenia na usystematyzowanie słownictwa. Mały widz zaczyna mieć jednak swoje preferencje. Czasem słyszę prośbę „Chcę w innym języku”, co znaczy najczęściej przełączenie z niemieckiego (który zna słabiej) na (znany dobrze) angielski. Na razie są to jednak sytuacje pojedyncze. Prawie wszystkie poniższe pozycje można również znaleźć na YouTube.

Daniel Tiger’s Neighbourhood / Tygrysek Daniel i jego sąsiedzi

Bajka dostępna w językach: angielski, polski

To kreskówka, którą poleciłabym dla dzieci w każdym wieku i w sumie na każdym poziomie zaawansowania. Jest spokojna, nie za trudna, ale dla starszaków według mnie dalej atrakcyjna. Przede wszystkim jest to bajka bardzo wartościowa i edukacyjna. Uczy małych widzów, jak radzić sobie z codziennymi problemami. Dodatkowym plusem są wpadające w ucho piosenki, uczące nas „jak żyć”. U nas w domu wyjątkowo często podśpiewuję „use your wooooords, use your words!”. Słuchamy jej także często w formie audio-only po angielsku i niemiecku.

The Treflik Family / Rodzina Treflików

Bajka dostępna w językach: angielski, rosyjski, polski

Spokojna,  „bezpieczna” kreskówka. Rodzina Treflików śpiewa, tańczy i uczy. Bajka jest realizowana w całości w technice animacji lalkowej. Zawiera elementy fantastyczne typu niewidzialni wujowie, latanie itd. „Rodzina Treflików” to produkcja polska!

Treehouse Detectives / Detektywi z domku na drzewie

Bajka dostępna w językach: angielski, niemiecki, rosyjski, polski

Kolejna bardzo przyjemna, spokojna pozycja. Ze względu na odrobinę trudniejszy język oraz tematykę, raczej polecałabym ją dla wieku 3+. Każdy jednak zna możliwości swojego malucha najlepiej;) Jak można się domyślić po tytule chodzi o rozwiązywanie zagadek. Mój czterolatek bardzo lubi takie klimaty.

Noddy Toyland Detective / Noddy: detektyw w krainie zabawek

Bajka dostępna w językach: angielski, niemiecki, polski

Kolejna pozycja detektywistyczna;) Pamiętacie Noddy’ego ze swojego dzieciństwa? Ja tak:) Czy wiedzieliście, że stworzyła go brytyjska pisarka Enid Blyton w 1949 roku? Tak jak w przypadku poprzedniej pozycji, raczej nie jest to coś na sam początek.

Robocar Poli

Bajka dostępna w językach: angielski

Robocar Poli to samochód policyjny, który wraz z przyjaciółmi pomaga mieszkańcom swojego miasteczka. Jeśli Wasze dziecko jest właśnie na etapie misji ratunkowych, policjantów/strażaków oraz transformacji/transformującego się wszystkiego – to jest to coś dla niego:) Tę bajkę lubię najbardziej z wszystkich dostępnych tego typu pozycji (w stylu Super Wings itd.). Dlaczego? Jest spokojniejsza i naprawdę edukacyjna. Dzieci uczą się np. jak uniknąć zadławienia i jak sobie z nim radzić, jak przechodzić przez ulicę, jak zachować się podczas trzęsienia ziemi, aby nie ufać nieznajomym i wiele innych życiowych rzeczy. „We’re learning daily life safety loud and clear!”

Trash Truck / Śmieciarka

Bajka dostępna w językach: angielski, niemiecki, polski

To spokojna, amerykańska kreskówka, ale raczej przeznaczona dla starszaków. Główny bohater Hank ma 6 lat. Przyjaźni się ze śmieciarką i kilkoma mówiącymi zwierzętami. Polecam ją dla dzieci, które już dobrze znają angielski, bo mimo, że tempo jest raczej wolne, myślę, że czasem mogą mieć problem ze zrozumieniem głównego bohatera. Kreskówka ta zdobyła dużą popularność dzięki odcinkowi świątecznemu.

Na liście nie znalazła się (także dostępna na Netfliksie) bajka, która dała nam najwięcej pod względem językowym czyli… Świnka Peppa. Jest to jednak zabieg celowy, gdyż poświęciłam jej cały wpis tutaj. Dopiszecie jakieś pozycje do listy fajnych bajek na Netfliksie?

English Speaking Mum
Wielbicielka i popularyzatorka idei dwujęzyczności zamierzonej w Polsce. Jeśli podobają Ci się tworzone przeze mnie treści, zapraszam Cię do obserwowania mojego konta na Facebooku oraz Instagramie oraz zapisu na newsletter poniżej. Udostępnianie przez Was moich wpisów umożliwi mi dotarcie do większego grona odbiorców i promowanie dwujęzyczności w naszym społeczeństwie.

Dodaj komentarz