Blog

Muzyka dla dzieci po angielsku, której przyjemnie posłuchać

Znaleźć w Internecie w dzisiejszych czasach piosenki dla dzieci po angielsku to żadna sztuka. Sztuką jest znaleźć takie, których da się słuchać. Kilkanaście razy z rzędu. Kilka razy dziennie. Dzień w dzień.

Zanim przejdę do listy piosenek-perełek, które dla Was znalazłam, muszę podkreślić kilka ważnych rzeczy. Jakie warunki powinny być według mnie spełnione, aby muzyka mogła zostać przeze mnie uznana za wartościową pod kątem nauki języka?

-zrozumiała, dobra wymowa

-łatwy do powtórzenia tekst

-powtarzalne struktury/zwroty (ważne na początkowych etapach nauki)

-atrakcyjność dla dziecka

Kierując się tymi wytycznymi, Baby Shark można uznać za bardzo dobry wybór, jeśli o naukę języka chodzi. I za taki go uważam! Zatem aby była jasność: nie widzę nic złego (za to wiele dobrego) w słuchaniu przebojów z kanału Cocomelon czy Super Simple Songs. Piosenki określane jako „quality music” często mają bardziej złożoną linię melodyczną i bardziej złożony tekst, co sprawia, że chociaż brzmią pięknie, nie będą idealnym wyborem na sam początek nauki angielskiego dla maluchów. Rozumiem jednak potrzebę otaczania dziecka (i siebie) wartościową muzyką, estetycznymi grafikami i po prostu spędzania czasu z piosenkami bardziej przyjemnymi w odbiorze. Stąd pomysł na to zestawienie ku ukojeniu rodzicielskich uszu.

Disclaimer: Nie jestem muzykiem, piosenki oceniam swoim amatorskim uchem i okiem na zasadzie „Czy według mnie brzmi to lepiej niż popularne przeboje?”.

Teeny Tiny Stevies

Ten australijski zespół nagrał do tej pory 3 albumy dla dzieci: Helpful Songs For Little People, Useful Songs for Little People oraz Thoughtful Songs For Little People. Piosenki są spokojne, melodyjne i bardzo pozytywne. Grafiki jak sami widzicie – przesłodkie. Albumy do kupienia tutaj.

Caspar Babypants

Pod pseudonimem Caspar Babypants kryje się amerykański muzyk Chris Ballew. Tworzy baaardzo przyjemne piosenki dla maluchów i nie tylko! Przejdźcie na jego kanał na YouTube i korzystajcie! Albumy do kupienia tutaj.

The Laurie Berkner Band

Ta urodzona we Francji amerykańska artystka jest kojarzona głównie z muzyką dla dzieci. Na Youtube można znaleźć klipy z jej udziałem. Wiele piosenek to tak zwane „pokazywanki”, dodatkowo aktywizujące małych słuchaczy. Album do kupienia tutaj.

Nancy Kopman

Na Youtube znajdziecie dużo piosenek dla dzieci z udziałem tej artystki. Dzięki swojej prostocie nadadzą się także dla maluchów i początkujących. Zajrzyjcie na jej kanał na Youtube. Albumy znajdziecie tutaj.

The Good and the Beautiful Kids

Ten kanał to coś przepięknego. Spokojne aranżacje, cudowna grafika. Autorzy sami o swoim kanale piszą: „Clean, beautiful videos for children that strengthen minds and hearts!”. Polecam tego Youtubowicza!

Susie Tallman

Bardzo fajne wersje znanych piosenek i nie tylko. Albumy Susie Tallman znajdziecie tutaj. Z kolei na Youtubie znajdziecie wiele piosenek w jej wykonaniu z klipami do obejrzenia dla maluchów. Na jej kanale znajdziecie także piosenki po hiszpańsku!

Pomelody

Pomelody w naszym dwujęzycznym światku znają chyba wszyscy. W ofercie dostępne są 3 śpiewniki pełne cudownych, różnorodnych utworów oraz rymowanki Nursery Rhymes. Czwarty album pojawi się już w tym roku! Utwory dostępne są na płytach i w mp3 wraz z papierowymi śpiewnikami. Produkty Pomelody znajdziecie tutaj. Kanał na Youtube tutaj.

Music Together

Music Together to amerykański program muzycznych zajęć online dla rodzin. Na Youtube dostępne są 3 albumy z piosenkami dostępnymi w ramach programu: ulubieńcy rodzin i kołysanki. Warto je przesłuchać!

They Might Be Giants

They Might Be Giants to amerykański zespół reprezentujący alternatywny rock. Nagrali aż 5 albumów z muzyką dla dzieci! Teksty są zabawne, muzyka rytmiczna i nadająca się szalonych pląsów. Piosenki wraz z teledyskami można znaleźć na ich kanale na Youtube TMBGkids. Ich muzyka jest naprawdę różnorodna: od albumów dla maluchów i piosenek w stylu „Clap your hands” po album przybliżający dzieciom naukę „Here Comes Science”. Kupisz tutaj.

Laura Doherty

Jej nazwisko jest bardzo znane w amerykańskich kręgach związanych z muzyką dziecięcą. Wielokrotnie nagradzana artystka podróżująca po całych Stanach ze swoją muzyką dla dzieci. Jej albumy można kupić tutaj. Piosenki dostępne są także na jej kanale na Youtube.

Holly Throsby

Holly Throsby pochodzi z Australii. Jej album „See!” został nominowany do nagrody ARIA dla najlepszego albumu dla dzieci. Jest wesoło, skocznie i w stylu indie. Możecie posłuchać go na Youtube (brak animacji). Album do kupienia tutaj.

Billy Jonas

Piosenki tego amerykańskiego multiinstrumentalisty to nasze niedawne odkrycie. Jego album „What Kind of Cat are You?!” zdobył liczne nagrody, w tym Parents’ Choice Gold Award i wyróżnienie od New York Times w kategorii „Best for Kids”. Wszystkie utwory dostępne są na kanale na Youtube Billy Jonas Band. Album do kupienia tutaj.

Jazz For Kids: Sing, Clap, Wiggle, And Shake

Bardzo przyjemna płyta nagrana jako wynik współpracy kilku znanych artystów jazzowych. Szkoda, że nie można włączyć dzieciom klipów, natomiast to idealny album do posłuchania w trasie lub w niedzielne popołudnie w salonie. Album do kupienia tutaj. Na Youtube znajdziesz go tutaj.

Charlie Hope

Kolejna perełka. Ta kanadyjska piosenkarka i kompozytorka jest autorką kilku niezwykłych, obsypanych nagrodami albumów dla dzieci. Na płytach można usłyszeć interpretacje znanych piosenek takich jak Five Little Ducks czy Old MacDonald. Na jej kanale na Youtube znajdziecie też albumy z kołysankami (bez animacji). Albumy kupisz tutaj.

Come Play Yoga

Piosenki z tego albumu znajdziecie tutaj. Różne gatunki do słuchania nie tylko podczas praktykowania jogi. Niestety obecnie z tego co widzę płyta jest niedostępna w sprzedaży.

Laura Veirs

Laura Veirs to amerykańska wokalistka obracająca się w klimatach folk i country. Jeśli lubicie takie klimaty, to jej album „Tumble Bee: Laura Veirs Sings Folk Songs for Children” będzie dla Was i dla Waszych dzieci strzałem w dziesiątkę. Na Youtube możecie przesłuchać cały album (dwa utwory znalazłam z teledyskiem dla dzieci). Do kupienia tutaj.

Renee and Jeremy

Ten duet złożony z dwójki przyjaciół nagrał łącznie 4 albumy dla dzieci! Znajdziecie je do kupienia tutaj. Przyjemne głosy i teksty do słuchania dla całej rodziny. Na Youtube znajdziecie ich tutaj.

Frances England

Frances to pochodząca z USA twórczyni muzyki dziecięcej. Ma na koncie już chyba 5 albumów. Bardzo lubię słuchać jej głosu. Polecam do słuchania dla całej rodziny (kanał Youtube). Albumy do kupienia tutaj.

Barefoot Books

W zestawieniu tym nie mogło zabraknąć też tych znanych przez większość z Was piosenek. Mój maluch uwielbiał książeczki i animacje ze stajni Barefoot Books. Płyty z piosenkami dostępne są do kupienia razem z książkami z daną historią.

To już wszystko! Znaleźliście coś dla siebie?:)

Zobacz webinar pt. Język i muzyka, o tym jak wykorzystać muzykę w uczeniu angielskiego i z jakich materiałów korzystać!

English Speaking Mum
Wielbicielka i popularyzatorka idei dwujęzyczności zamierzonej w Polsce. Jeśli podobają Ci się tworzone przeze mnie treści, zapraszam Cię do obserwowania mojego konta na Facebooku oraz Instagramie oraz zapisu na newsletter poniżej. Udostępnianie przez Was moich wpisów umożliwi mi dotarcie do większego grona odbiorców i promowanie dwujęzyczności w naszym społeczeństwie.

Dodaj komentarz