Nie ma dnia, abym słuchając swojego dwujęzycznego dziecka nie zastanawiała się, jak w ogóle do tego doszło. Z perspektywy czasu wydaje mi się, że było to banalnie proste. Jestem przekonana, że dwujęzyczność jest w zasięgu wielu rodzin. Niektóre z nich mogą jednak potrzebować wsparcia – kursy językowe dla rodziców są tworzone właśnie z myślą o nich.
Jestem osobą, która lubi znajdywać rozwiązania. Moim problemem na początku przygody z dwujęzycznością zamierzoną (o której możecie przeczytać w tym wpisie) był brak znajomości „dzieciowego” słownictwa oraz niepewność co do poprawności codziennych zwrotów, których nikt nas nigdy nie uczył. „Jedzenie wpadło ci za koszulkę.” „Nie pognij kartek.” „Masz krzywo zapięty sweterek.” Mimo wysokiego poziomu angielskiego po studiach językowych i znajomości „sophisticated vocabulary”, takie właśnie zwroty sprawiały mi trudność. Wiem, że nie jestem w tym odosobniona.
Najpierw były e-booki
W takich właśnie okolicznościach narodziły się e-booki z serii „ENGLISH FOR MUMMIES AND DADDIES”, a potem kolejno „DEUTSCH FÜR MAMAS UND PAPAS” oraz „ESPAÑOL PARA MAMÁS Y PAPÁS”. Odpowiadały one na potrzeby osób także (a może przede wszystkim) na wyższym poziomie zaawansowania. Coś na kształt, „wiem, że prawdopodobnie też tego nie wiecie, bo ja nie wiedziałam”. Rozprawiam się w nich także z egzystencjonalnymi pytaniami w stylu „czym się różni cupboard od cabinet?”. Dlaczego „conkers a nie chestnuts”? Czy jest różnica między „jail i prison”? Jak na angielski przetłumaczysz nasz „serek homogenizowany”? Uczący znajdą w nich MNÓSTWO słownictwa, które mogłoby im nigdy w życiu nie przyjść do głowy. Czy wiecie np. jak nazwać takie kołnierze pooperacyjne dla psów?:D Przemierzając kilometry na spacerach z moim dzieckiem i opowiadając mu wszystko, co widzę, potrzebowałam właśnie takich słówek. Moją znajomość miliona idiomów, frejzali i wyrafinowanych przymiotników mogłam sobie schować do kieszeni.
Po co zatem kursy językowe dla rodziców?
Pomysł na kursy nie był mój. Regularnie podrzucała mi go moja społeczność na Instagramie i Facebooku. Okazało się bowiem, że dla niektórych e-booki są po prostu za trudne i przytłaczające ogromem wiedzy (około 100 stron PDFa wypełnione zwrotami). Co z kolei przekładało się na zniechęcenie i brak motywacji do regularnego przerabiania go. Problemem też, jak to u rodziców, okazał się również legendarny już brak czasu w trakcie zabieganego dnia żonglowania pracą, dziećmi i ogarnianiem domu. Zaczęłam się zastanawiać, co mogłabym zatem zrobić, aby ułatwić życie rodzicom, którzy nie są biegli w angielskim oraz tym, którzy potrzebują motywacji i pomocy w organizacji regularnej nauki. Czy wspominałam już o tym, że lubię rozwiązywać problemy?
Założenia kursów
Zrobiłam risercz, popytałam, przemyślałam kilka spraw i doszłam do następujących wniosków:
•Forma filmowa często ułatwia przyswajanie treści, zwłaszcza w przypadku wzrokowców. Dodatkowo ma określony czas trwania: osoba ucząca się włącza film, który po pewnym czasie kończy się, co daje uczucie przerobienia pewnej partii materiału, umożliwia rozplanowanie nauki i motywuje do przerabiania kolejnych lekcji.
•Lekcje dla rodziców nie mogą być długie, bo trudniej im będzie znaleźć na nie czas. Z tego powodu lekcje na kursie trwają około 3 minut. Lepiej, abyście pouczyli się 3 minuty ale codziennie, niż pół godziny raz na dwa tygodnie.
•W przypadku zabieganych osób kluczowe jest stworzenie im okazji do nauki „przy okazji”. Na platformę kursową można zalogować się także na komórce, a dla jeszcze szybszego dostępu wymyśliłam dostęp do lekcji na Instagramie. (Jeśli ktoś nie posiada konta, nic nie traci). Masz 5 minut na skrolowanie Instagrama? Najpierw się poucz.
•W trakcie 2 edycji, chcąc kursantom jeszcze bardziej ułatwić naukę, dodałam dla nich treść kursu w formie interaktywnych fiszek na specjalną platformę fiszkową, o której piszę tutaj. Ja ją uwielbiam, moi kursanci także!
•Różne formy nauki: lekcje wideo, nagrania MP3 do słuchania podczas spacerów (lektor polski + przerwa + lektor obcojęzyczny), wszystkie zwroty + ćwiczenia w plikach PDF do druku, jeśli ktoś lubi uczyć się na papierze.
•Pomoc w rozplanowaniu nauki w formie specjalnego planera oraz wskazówek dotyczących efektywnej nauki w mikrosesjach w trakcie dnia. Do tego motywujący pasek postępu na platformie i certyfikat po ukończeniu kursu.
•Przypomnienie podstaw np. dla osób, które miały długą przerwę w używaniu języka lub dopiero zaczynają się go uczyć z dzieckiem. Pamiętam, że gdy sama wracałam do niemieckiego po kilku latach, nie pamiętałam nawet jak powiedzieć „poduszka” mimo, że znałam wcześniej niemiecki bardzo dobrze. Chodzi także o pomoc w odkręceniu prostych błędów w prostych zdaniach, które możecie już mieć utrwalone. Najgorzej jest wtedy, gdy wszystko wydaje nam się proste, gdy ktoś to napisze, a potem w mowie robimy błąd za błędem. Dlatego bardzo zachęcam do porzucenia takiej postawy i uczenia się sumiennie każdego zdania z osobna. Przykładowo w quizach na Instagramie zdecydowana większość osób wciąż wybiera niepoprawną wersję „How does it look like?” w miejsce „What does it look like?” Widzę, że często robicie podstawowe błędy i chcę Wam pomóc je poprawić.
•Ograniczony czas dostępności to coś co działa niezwykle motywująco. Nasze dzieci są małe teraz i naprawdę nie ma czasu, aby odwlekać naukę. Nie ma tygodnia, abym nie dostała wiadomości od jakiejś mamy, która żałuje, że nie zaczęła wcześniej. W przypadku kursu znalazłam wydaje mi się złoty środek: W najwyższym wariancie gwarantuję 2-letni dostęp do całości kursu na platformie i Instagramie. W trakcie tego czasu możesz wspomagać się treściami w codziennym życiu. Całość treści zachowujecie też na zawsze na planszach PDF i w nagraniach MP3.
•Koniec końców oferuję wsparcie mailowe: raz na miesiąc otrzymasz przypominajkę o kursie i dodatkowe materiały sprawdzające wiedzę.
Jeśli to brzmi jak coś dla Ciebie, kliknij przycisk poniżej. Kursy są dostępne po angielsku, niemiecku i hiszpańsku. Chcę aby trafiły tylko do właściwych osób, dlatego zachęcam do zapoznania się w przykładowymi fragmentami filmów oraz materiałami PDF i MP3. Nic nie ryzykujesz! Aby zobaczyć, jak kurs wygląda na Instagramie zajrzyj na podglądowe konto @dwujezycznosc.dla.rodzicow. Można na nim oglądać filmy oraz relacje wyróżnione.
Chcę zobaczyć kursy i pobrać przykładowe materiały! >>
10 modułów, w tym ubieranie, jedzenie, mycie, zabawa, choroby, bezpieczeństwo, prace plastyczne, emocje, spacery
Teraz nauka również w dedykowanej aplikacji na komórkę!
Komentarz
Ja nie jestem wzrokowcem, ale taka forma nauki również dla mnie jest super! To był świetny pomysł i równie wspaniale został zrealizowany!