Blog

Kto najbardziej krytykuje dwujęzyczność zamierzoną?

Każdy z nas ma swoje opinie na różne tematy i ma do nich pełne prawo. Różnimy się między sobą, wyznajemy różne wartości, a świat nie jest czarno-biały.

„Gdy osądzasz innych – nie pokazujesz jakimi oni są – pokazujesz, jaki ty jesteś”

Wayne Dyer

Sama, chociaż staram się stronić od skrajnych opinii i zachować otwarty umysł, mam mocno ugruntowane poglądy na pewne tematy. Co z nimi robię? Zazwyczaj zachowuję je dla siebie. Jeśli ktoś postępuje sprzecznie z moimi poglądami to… nie robię nic. Bo nie czuję takiej potrzeby.

Osądzanie innych to bardzo często reakcja obronna naszego mózgu. Wcale nie zależy nam na tym, aby innym było lepiej (za sprawą zmian wprowadzonym dzięki naszym radom). Chcemy, abyśmy my poczuli się lepiej:
– poczuli, że skoro inni są gorsi, to my na ich tle wypadamy lepiej
– zagłuszyli dysonans poznawczy wynikający np. z poczucia winy, że czegoś nie robimy, a może powinniśmy

Jeśli ktoś nie jest pewny słuszności swoich decyzji, ale nie podejmuje się ich zmiany, załatwia sprawę w inny sposób: tłumacząc sobie swoje działania na swoją korzyść. Jeśli puszcza dzieciom za dużo bajek lub daje za dużo słodyczy, (czując podświadomie, że powinien mniej) ale nie ma siły tego zmienić, będą drażniły go osoby, które nie dają ich wcale. Będzie im pisał w necie komentarze dotyczące „zabierania dzieciństwa” itd.

Osoby szczęśliwe i pewne swoich racji nie czują potrzeby agresywnej obrony swojego stanowiska. Dawania „dobry rad” na prawo i lewo. Mówienia innym, że robią źle. Mogą oczywiście zająć stanowisko w dyskusji na dany temat – ale raczej w obronie swoich wartości niż atakując tych, którzy żyją inaczej. Każdy podejmuje własne decyzje. Żyj i pozwól żyć innym.

Jeśli ktoś z Twojego otoczenia krytykuje Cię z powodu dwu- lub wielojęzycznego wychowania – możesz odesłać go do tego tekstu na moim blogu. O tym, co możesz odpowiadać, pisałam z kolei w tym artykule. Mam też tekst o tym, że nie musisz wcale uczyć swoich dzieci angielskiego. I to jest jak najbardziej OK. Ja jestem tutaj dla tych, którzy chcą spróbować. Każdy ma prawo do życia wedle swoich przekonań.

Jeśli boisz się krytyki, pamiętaj, że ona mówi najwięcej o osobie krytykującej. Z Tobą może być wszystko w porządku.

Instagram nauka angielskiego
English Speaking Mum
Wielbicielka i popularyzatorka idei dwujęzyczności zamierzonej w Polsce. Jeśli podobają Ci się tworzone przeze mnie treści, zapraszam Cię do obserwowania mojego konta na Facebooku oraz Instagramie oraz zapisu na newsletter poniżej. Udostępnianie przez Was moich wpisów umożliwi mi dotarcie do większego grona odbiorców i promowanie dwujęzyczności w naszym społeczeństwie.

Dodaj komentarz