Blog

jak-kupowac-na-amazonie-ksiazki

Jak kupować na Amazonie obcojęzyczne książki dla dzieci?

Bardzo się cieszę, że publikacja tego artykułu odwlekła się u mnie w czasie, ponieważ mogę w nim zawrzeć newsa: od kilku dni dostępny jest już Amazon.pl! Przed Wami wpis w którym tłumaczę, jak zamawiać na Amazonie, tym nowym polskim i nie tylko.

Jeśli szukalibyście innych miejsc, gdzie możecie kupić obcojęzyczne książki dla dzieci, wspierając mniejsze firmy i polską gospodarkę zerknijcie do mojego artykułu pt. „Gdzie kupić książki po angielsku i nie tylko (w Polsce)”. Nie zawsze jednak znajdziemy to, co szukamy. Przewagą Amazona jest bardzo bogata oferta i bardzo atrakcyjne ceny książek używanych. Bardzo lubię Amazon również za „Look inside”, czyli możliwość zajrzenia do środka książki. Często jedynie tam można zobaczyć środkowe strony i ocenić ilość tekstu (zapamiętajcie ten lifehack).

Jak kupować na Amazonie polskim

Zakup przez tę platformę nie powinien stanowić dla nas problemu. Strona jest w języku polskim, ceny podane są w złotówkach. Co musicie wiedzieć ogólnie na temat amazonowych stron: możecie tam kupować bezpośrednio od Amazona (są to produkty nowe), a także od innych sprzedawców (z oznaczeniem czy są to produkty nowe i używane). W przypadku kupna od Amazona często możecie liczyć na darmową wysyłkę. Tak jest także w przypadku Amazon.pl. Jeśli zrobicie zakupy na min. 100 zł, dostawa będzie darmowa. Pozostałe opcje zakupu pojawiają się u dołu. Na naszym przykładzie mamy 3 inne oferty na nowe książki. Po kliknięciu w nie pojawią nam się oferty innych sprzedawców z ich indywidualnymi warunkami (kosztami dostawy, możliwością wysyłki do Polski lub jej brakiem).

jak kupować na Amazonie książki dla dzieci

Jak widzicie u dołu na Amazonie sprzedaje m.in. Bookdespository, o którym będzie osobny wpis. Z ciekawości sprawdziłam ceny, u siebie sprzedają ten produkt nieco taniej:)

jak kupować na Amazonie książki

Na Amazon.pl można płacić kartami (kredytowymi lub zwykłymi kartami do konta w banku w Polsce), a także wygodnie przez Przelewy24 lub BLIK. Wiem, że płatność kartą dla wielu osób była zniechęcająca, więc ten problem został wyeliminowany.

Jak kupować na Amazonie amerykańskim i brytyjskim

Z mojego doświadczenia wiem, że jeśli zależy nam na konkretnej pozycji, czasem trzeba poszukać na innych stronach. W poszukiwaniu konkretnej książki niedostępnej na polskim Amazonie, możemy zajrzeć na Amazon.com lub Amazon.co.uk. Te strony nie są przetłumaczone na polski. Trzeba korzystać z nich w języku angielskim lub np. niemieckim lub hiszpańskim jak ktoś woli (w przypadku Amazon.com).

Gdy wpiszemy w wyszukiwarkę interesujący nas tytuł, Amazon wypluje nam różne oferty. Możemy wybrać, czy interesuje nas oprawa miękka (paperback) czy twarda (hardcover), a może książka kartonowa (board book). Pod każdą pozycją możemy zobaczyć oferty dla książek używanych i nowych, a także informację, czy jest możliwość wysyłki do Polski.

jak kupować na Amazonie angielskim

Na Amazon.com można płacić w sumie tylko kartą (kredytową lub zwykłą debetową do konta) — są dostępne jeszcze różne vouchery, karty podarunkowe i specjalne amazonowe karty, ale to raczej zabawa dla wtajemniczonych. Należy tutaj jednak wspomnieć o przewalutowaniu: możemy zadziałać na dwa sposoby. Zostawić kwotę w dolarach (USD), aby przewalutowaniem zajął się nasz bank. Musimy wiedzieć, czy nasz bank pobierze od nas prowizję za przewalutowanie. Możemy też sprawdzić aktualny kurs w naszym banku i porównać go z tym na Amazonie, aby podjąć w pełni poinformowaną decyzję. Drugą opcją jest wybór waluty PLN podczas składania zamówienia, wtedy pobrana zostanie od nas dokładnie ta kwota. Na pewno nic nas nie zaskoczy po zajrzeniu na nasze konto. Jednak czy ta kwota będzie bardziej korzystna niż gdyby przewalutowanie było po stronie naszego banku — tego bez sprawdzenia już nie wiadomo. Inaczej sprawa wygląda, gdy mamy konto walutowe z kartą, wtedy możemy płacić spokojnie w obcej walucie i z konta zejdzie nam tylko kwota za zamówienie.

Jeśli chodzi o darmową dostawę, trzeba szukać informacji na bieżąco. W chwili obecnej znalazłam jednorazową ofertę dla nowych klientów na Amazon.com, ale trzeba spełnić kilka warunków (są to wybrane produkty o wartości min. 25$). Darmową wysyłkę na amazon.co.uk widzę na tę chwilę wyłącznie na terenie UK. Jeśli widzicie znaczek PRIME, znaczy to, że jest to oferta wyłącznie dla osób które wykupiły dostęp do AMAZON PRIME (istnieje też darmowy okres próbny). Subskrybenci płacą 12,99 USD na miesiąc i mogą liczyć na szybką, darmową wysyłkę i indywidualne oferty.

Jak kupować na Amazonie niemieckim

Przed pojawieniem się polskiego Amazona to w tym miejscu kupowałam najczęściej. Amazon.de jest przetłumaczony na polski i chyba nawet nie najgorzej. Wszystko było dla mnie zrozumiale. Najważniejszą jego zaletą była darmowa wysyłka w przypadku kupna bezpośrednio od Amazona (tak jak w przypadku amazon.pl). Tutaj jest to nieco niejasno napisane, tak jakby darmowa wysyłka była tylko na terenie Niemiec lub książki były wysyłane za darmo zawsze. Natomiast w praktyce trzeba po prostu zrobić zamówienie na ponad 39 euro. Wtedy dostawa jest darmowa także do Polski.

jak kupować na Amazonie de

Możemy płacić albo kartą (kredytową lub debetową), albo znowu wygodnie Przelewami24 lub Blikiem. Wartość zamówienia pokazywana jest euro, ale nie pobierana jest od nas żadna opłata za przewalutowanie na kolejnych etapach. Płacąc, widoczna będzie dla nas także cena w złotówkach.

jak kupować na Amazonie niemieckim

Dostawa i jakość

Ja nie miałam większych problemów z dostawą zamówionych produktów. Bardzo często nasze zamówienie jest dzielone na kilka paczek i niekiedy nasze książki mogą do nas przychodzić nawet pojedynczo. Czas dostawy raczej mieści się w widełkach podanych na stronie, a o wszelkich opóźnieniach jesteśmy informowani. Paczki przychodzą prosto do naszych skrzynek zwykłą pocztą. Jeśli paczka nie zmieści się do naszej skrzynki, dostajemy awizo i po odbiór musimy pofatygować się do najbliższego oddziału pocztowego. Oczywiście produkty kupione na Amazonie można zwracać i reklamować – nie mam niestety (albo na szczęście) doświadczenia w tym temacie. Oczywiście taka wysyłka sprawia, że istnieje niebezpieczeństwo, że paczka się zagubi i do nas nie dotrze. Taka sytuacja zdarzyła mi się raz, rok temu przed Świętami. Klocki w przedświątecznym zgiełku zaginęły w akcji – Amazon sam do mnie napisał i nie czekając aż sytuacja się wyjaśni, zwrócił mi od razu pieniądze.

Jeśli chodzi o jakość książek używanych, to ja zawsze wybieram stan „Good” lub „Very good”, bo zależy mi na ładnych książkach. Książki przychodzą zawsze w super stanie. Zamówiłam kilka razy również stan „Acceptable”. Książki dalej nadawały się do czytania, ale często miały pourywane okienka albo zniszczoną, brzydko wyglądającą okładkę. Normą są także książki podpisane przez ich poprzednich właścicieli.

Kontrowersje

Czy Amazon to gigant, który łamie przepisy antymonopolowe, odpowiada za zanieczyszczenie środowiska i złe traktowanie swoich pracowników? Być może. Czy powinniśmy ograniczać kupowanie na tej platformie? Moim zdaniem tak. Czasem mam jedynie dylemat, czy lepiej kupić nową książkę w Polsce czy używaną na Amazonie, bo kupowanie nówek też mnie nieco boli, a także patrząc przyziemnie, boli moją kieszeń. Wychowując swoje dziecko dwujęzyczne, widzę, jak ogromną wartość dają nam książki obcojęzyczne i nie wyobrażam sobie naszego codziennego życia bez nich. Korzystamy więc również nałogowo z biblioteki, kupujemy lokalnie także książki używane, a Amazonem wspieramy się tylko raz na jakiś czas. Każdy musi podjąć własną decyzję w tym aspekcie.

Mam nadzieję, że mój wpis był dla Was przydatny i pomoże Wam w zdobyciu książek, o jakich marzą Wasze dzieci. Jeśli jesteście ciekawi, co czytamy to zapraszam do tych dwóch wpisów: „Julia Donaldson – nasze top 5” i „Czytam dziecku książki po niemiecku, a Ty?” Kolejne w drodze. Nie jestem ekspertem, jeśli chodzi o Amazon, dzielę się jedynie swoim doświadczeniem z tą platformą. Jeśli coś się nie zgadza, albo jakieś informacje przestały być aktualne, daj koniecznie znać w komentarzu!

English Speaking Mum
Wielbicielka i popularyzatorka idei dwujęzyczności zamierzonej w Polsce. Jeśli podobają Ci się tworzone przeze mnie treści, zapraszam Cię do obserwowania mojego konta na Facebooku oraz Instagramie oraz zapisu na newsletter poniżej. Udostępnianie przez Was moich wpisów umożliwi mi dotarcie do większego grona odbiorców i promowanie dwujęzyczności w naszym społeczeństwie.

Komentarz

Dodaj komentarz