Blog

Jak wesprzeć dwujęzyczne wychowanie po powrocie do pracy — anglojęzyczna niania

Gdy nasze dzieci były małe rozważałyśmy z przyjaciółką opcję niani na godziny. „Gdyby tylko jeszcze mówiła po angielsku” — marzyłyśmy.


Kto kiedykolwiek szukał niani dla dziecka wie, że nie jest proste zadanie z wielu względów. Dodając do tego wyzwania kolejny aspekt, jakim jest język obcy i gotowość jego używania, czyniło to zadanie niemal awykonalnym. Na szczęście dla nas i dla innych rodziców niedawno powstał pierwszy w Polsce portal zrzeszających nianie posługujące się językami obcymi saynanny.pl. Prawdziwa gratka dla rodziców wychowujących dzieci dwu- i wielojęzycznie.


Kiedy i dlaczego warto?

Każda pomoc w dwujęzycznym wychowaniu jest nieoceniona. Kropka. Więc na pewno warto, jeśli tylko mamy taka możliwość. Niania obcojęzyczna to według mnie lepsze rozwiązanie niż większość dwujęzycznych placówek, które dwujęzyczne są często tylko z nazwy. Taka nauka w formie rozmów i zabaw z osobą posługującą się językiem docelowym przez kilka godzin dziennie ma realną szansę zakończyć się sukcesem w postaci płynnej komunikacji, a nawet dwujęzyczności. Plusem obcojęzycznej niani jest stworzenie potrzeby komunikowania się w obcym języku. Mama czy tata rozumieją po polsku, obcojęzyczna niania (przynajmniej w teorii) nie:) Wymusza to na dziecku używanie języka obcego w praktyce.

Jeśli więc wracasz do pracy lub potrzebujesz, aby ktoś kilka godzin zajął się Twoim wychowywanym w dwujęzyczności zamierzonej dzieckiem, to jest to idealna opcja dla Ciebie. Jeśli Twój poziom języka jest niski i wprowadzasz język obcy w małym zakresie, taka dodatkowa pomoc także będzie nieoceniona. Za projektem stoją dwie mamy takie jak my, które stworzyły to miejsce z potrzeby serca.


Zasady działania portalu:

Musisz zarejestrować się na stronie saynanny.pl, dzięki czemu otrzymujesz możliwość przeglądania profili niań. Możesz szukać ich pod kątem swojego miejsca zamieszkania i języków, które Cię interesują. W chwili obecnej do wyboru jest angielski, francuski, rosyjski, hiszpański, niemiecki, włoski, chiński, portugalski, grecki i japoński. Swoje usługi oferują tam również native speakerzy. Następnie możesz skontaktować się z daną osobą, aby omówić szczegóły lub umówić się na spotkanie na żywo. Portal na razie działa w Warszawie i Krakowie,  jednak w planach jest wchodzenie z ofertą do kolejnych dużych miast.

Co myślicie o takim rozwiązaniu? Spróbujecie?:)

English Speaking Mum
Wielbicielka i popularyzatorka idei dwujęzyczności zamierzonej w Polsce. Jeśli podobają Ci się tworzone przeze mnie treści, zapraszam Cię do obserwowania mojego konta na Facebooku oraz Instagramie oraz zapisu na newsletter poniżej. Udostępnianie przez Was moich wpisów umożliwi mi dotarcie do większego grona odbiorców i promowanie dwujęzyczności w naszym społeczeństwie.

Dodaj komentarz